Dzień dobry,
chcielibyśmy poinformować, że Prezydent RP podpisał w dniu 27 listopada 2024 r. ustawę z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (dalej: nowelizacja). W tej chwili oczekujemy na publikację w Dzienniku Ustaw, leczy wydaje się to formalnością w kontekście tego, iż to projekt rządowy.
Jak wiadomo, powyższa nowelizacja jest pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21), który uznał za niekonstytucyjną definicję budowli (a także wskazał na podobne cechy w definicji budynku). Termin derogacji określono na 18 miesięcy. I to właśnie z początkiem 2025 roku organy podatkowe i podatnicy będą mierzyć się z zupełnie nowymi pojęciami i definicjami w zakresie podatku od nieruchomości, które określone zostały w nowelizacji. Zmiany zawarte w nowelizacji są daleko idące, bowiem zmianie uległy m.in. podstawowe definicje budowli i budynku stosowane na potrzeby podatku od nieruchomości. W przypadku przedsiębiorców posiadających liczne obiekty budowlane, dostosowanie metodologii opodatkowania będzie szczególnym wyzwaniem z uwagi na ilość potencjalnych obiektów do opodatkowania pod rządami nowelizacji.
Zmiany jakie wprowadza nowelizacja polegają m.in. na:
- wprowadzeniu nowych definicji legalnych pojęć: budynek, budowla, obiekt budowlany, roboty budowlane, trwałe związanie z gruntem, oraz część mieszkalna budynku mieszkalnego;
- modyfikacji zakresu zwolnienia dotyczącego budowli infrastruktury portowej oraz zwolnienia infrastruktury kolejowej i obszaru kolejowego;
- przyznaniu radzie gminy prawa do wprowadzenia, w drodze uchwały, obowiązku prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej;
- wprowadzeniu do ustawy załącznika nr 4 – katalogu budowli.
Jednocześnie informujemy, że w związku z dość późno uchwaloną nowelizacją, ustawodawca przewidział pewien mechanizm przejściowy/ dostosowawczy w zakresie rozliczeń. Otóż w 2025 r. podatnicy, o których mowa w art. 6 ust. 9 upol (generalnie osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej), mogą pod pewnymi warunkami składać deklaracje na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r. Generalnie zatem ustawodawca przewidział okres wdrożeniowy niezbędny do analiz stanu majątkowego przedsiębiorców z nowymi przepisami nowelizacji.
W związku z powyższym chcielibyśmy zaproponować Państwu wsparcie w ramach przygotowania się do sporządzenia deklaracji na podatek od nieruchomości (oraz rolny) w kontekście nadchodzących zmian i przeprowadzenie przez nas audytu stanu posiadanych obiektów budowlanych. W związku z tym, iż zmiany te będą znaczące i niewątpliwie wpłyną na podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości od stycznia 2025 roku, warto przygotować się do zmian z wyprzedzeniem.
Jeśli są Państwo zainteresowani naszą propozycją, proszę o informację zwrotną, a przedstawimy zakres dokumentacji jaki byłby niezbędny do przeprowadzenia analiz.
Pozdrawiamy i zapraszamy do kontaktu.