Szanowni Państwo,
21 listopada br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiana przepisów skutkująca uniemożliwieniem podatnikowi kontynuowania rozpoczętej już amortyzacji środka trwałego jest sprzeczna z art. 2 Konstytucji RP. Orzeczenie to zapadło na kanwie art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT, który uniemożliwia amortyzację środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatnika na podstawie umowy darowizny korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – przepisy te zostały znowelizowane i weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że z zasady ochrony zaufania obywateli do państwa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP wynika m.in. zakaz […] nagłego wycofywania się przez państwo ze złożonych obietnic lub ustalonych reguł postępowania. Z zasady tej wyprowadzono zasadę ochrony interesów, w toku którymi są przedsięwzięcia gospodarcze i finansowe rozpoczęte na gruncie wcześniej obowiązujących przepisów, lecz niezakończone w sytuacji, gdy owe przepisy uległy zmianie […] Ustawodawca, który zobowiązał się do respektowania pewnej granicy czasowej wyznaczającej działania władzy państwowej powinien ustanowić przepisy intertemporalne umożliwiające dokończenie rozpoczętych przedsięwzięć stosownie do przepisów obowiązujących w chwili ich rozpoczęcia albo stworzyć inną możliwość dostosowania się do zmienionej regulacji prawnej.
Trybunał Konstytucyjny uznał finalnie, że art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy o PIT ze skutkiem obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. sprzeczny jest z art. 2 Konstytucji RP z uwagi na fakt, iż arbitralne przerwanie procesu amortyzacji podatkowej nie jest dopuszczalne z punktu widzenia wywodzonej przez Trybunał z art. 2 Konstytucji zasady ochrony interesów w toku.
Powyższe orzeczenie ma istotne znaczenie, gdyż wyłącznie do 31 grudnia 2024 r. możliwe jest dokonanie korekty rozliczenia podatkowego za 2018 r. Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału, możliwe będzie także dokonanie korekty rozliczeń za kolejne lata podatkowe, aż do momentu pełnego zamortyzowania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej otrzymanego nieodpłatnie, którego amortyzacja została rozpoczęta przed dniem 1 stycznia 2018 r. Orzeczenie to może mieć także istotne znaczenie z punktu widzenia zakazu amortyzacji lokali i budynków mieszkalnych wprowadzonego od dnia 1 stycznia 2022 r. w ramach „Polskiego Ładu”. W tym przypadku także uniemożliwiono podatnikom dokończenie rozpoczętej amortyzacji, wprowadzając przy tym jedynie roczny okres kontynuacji. Niemniej jednak, na ten moment brak jest informacji o potencjalnym orzeczeniu Trybunału w tym zakresie.
Gdyby potrzebowali Państwo pomocy w powyższej kwestii, jesteśmy do dyspozycji